Sıradan Bir Gün | Olcay Kuş

23.12.2011 / 23.01.2012 | Basın Bülteni

Olcay Kuş ilk kişisel sergisi “Sıradan Bir Gün” ile 23 Aralık’ta Art On Istanbul’da sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Eserlerinde, istisnasız her gün önünden geçtiğimiz, çoğu zaman ise biteviye değişimlerine dikkat etmediğimiz sokak duvarlarını, yine yazı, afiş ve sprey boya kullanımıyla tuval üzerinde adeta ölümsüzleştiren Olcay Kuş, ilk kişisel sergisinde izleyicisine hem eserleri hem de mekan kullanımıyla galeriden çok sokak havasını yaşatıyor.

Sanatçı “Sıradan Bir Gün” isimli sergisinde, insanların yazılar, afişler, sprey boyalar, stencil baskı şablonları kullanarak kendilerini ifade edişleriyle ortaya çıkan kolektif bilincin, kişisel deneyimleriyle kesişen noktalarını kısıtlanmaya olanak sağlamayacak boyutlarda tuvallere yansıtarak izleyicide resimden çok duvar hissiyatını yaratmaya yöneliyor. Eserlerde kullanılan figürlerin aşinalık yönünden “sıradan” haline gelmiş olmalarına rağmen sanatçının tuval üzerinde gerçekleştirdiği tekrarlarla metropol yaşamı ve hareketliliğini simgeleyen metaforlar haline dönüşmeleri ise Olcay Kuş’un eserlerinde dikkat çeken bir diğer unsur. Detaylarda gizlenen ancak eserlerin temel unsuru olarak ön plana çıkan “gazete” kullanımı ise günlük hayatı simgeleyen bir diğer metafor olarak izleyicinin gördüklerini günlük hayatıyla eklemlendirmesine olanak sağlıyor.

Olcay Kuş “Sıradan Bir Gün” isimli ilk kişisel sergisiyle hepimize, hayatlarımıza hakim olan sıradanlığın nasıl istisnaya dönüştürülebileceğini gösteriyor. “Sıradan Bir Gün” 23 Aralık – 23 Ocak tarihleri arasında Art On Istanbul’da ziyaret edilebilir.
Art On Istanbul hafta içleri Salı’dan Cuma’ya, hafta sonları ise Cumartesi günü 11:00-19:00 saatleri arasında ziyarete açık.