Sanal Haberler | Sencer Vardarman

13.04.2012 / 13.05.2012 | Basın Bülteni

Sencer Vardarman “Sanal Haberler” isimli Türkiye’deki ilk kişisel sergisi ile 13 Nisan – 13 Mayıs tarihleri arasında Art On the Gallery’de sanatseverlerle buluşuyor.

Sencer Vardarman amacının Almanya’da aldığı kavramsal ağırlıklı ve Türkiye’de aldığı klasik akademik sanat eğitimlerini birleştiren bir üslup geliştirmek, içeriği ve görsel altyapısı ile sağlam işler üretmek olduğunu söylüyor.

Çalışmalarının bir temel konusu bir de her serinin ve her işin kendine özgü konuları var. Buna göre gruplanıyorlar.

Temelde olan ve her çalışmada tekrarlanan yönü, bilgiyi üreten ve iletenlerin, yani bilim adamı, araştırmacı ve habercilerin görsel malzemeyi kullanış biçimi, bu aşamalarda verilerin uğradığı değişimler (yüzeyselleşme ve yatırımcıların çıkarlarına uydurma gibi) ve onların görsel dilini kullanılarak ulaşılan etki. Öncelikle inandırıcılık ve saygınlık.

Ürettiğim görsel malzeme kabaca iki grup olarak tanımlanabilir diyen Vardarman: Bilim insanlarının kullandığı oldukça grafik görsel dil, tablolar, chartlar, vs ve mass-medianın özellikle dergilerin kullandığı foto grafik hikayeleme ve kompozisyon kullanılarak gerçekleştirilen fotomontajlar.

Fotoğraf çalışmalarında etkileyici felaket manzaraları, haber fotoğrafları kullanan Vardarman, görsel yaklaşımla ama ressamca bir çalışma ile üretiyor. Her bir çalışma ortalama 20 küçük fotoğrafın birleşmesinden oluşan fotomontajlar. Parça fotoğraflar televizyon haberleri ve belgesellerden alınıyor.

Romantik döneme göndermeler yapan haber fotoğrafları niteliğinde etkileyici felaket manzaraları üreten Vardarman, TV-Landscapes adlı seriye ait olan fotoğraf çalışmalarında televizyondan derlediği 70.000 kadar fotoğraftan oluşan görsel arşivini kullanarak küçük fotoğrafın birleşmesinden oluşan fotomontajlar üretiyor. Her bir çalışma ortalama 20 ama bazen 100den fazla parçadan oluşuyor ve dijital resim teknikleri de içeriyor.

Sencer Vardarman’ın 13 Nisan Cuma günü Art On the Gallery’de ziyarete açılacak olan sergisi “Sanal Haberler”, 13 Mayıs tarihine kadar görülebilir.