Overload | Hüseyin Aksoylu

15.09.2012 / 15.10.2012 | Basın Bülteni

Genç çağdaş sanatçılardan Hüseyin Aksoylu’nun ilk kişisel sergisi “AĞIRLIK” ile 15 Eylül 2012, Cumartesi günü Art On İstanbu'da açılıyor. Hüseyin Aksoylu’nun önümüze sunulan entelektüel birikim, bilgi ve deneyimlerin, yaşadıklarımızı yorumlamamızda sınırlı tepkiler göstermemize neden oluşlarını eleştirerek, nesnelere kimi zaman birbirleriyle kimi zaman kendisiyle ilişki kurup yeni anlamlar yüklediği kurgulamaları 15 Ekim’e kadar Art On the Gallery’de ziyaret edilebilir.

2010 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olan 1984 doğumlu çağdaş sanatçı Hüseyin Aksoylu’nun, farklı teknik ve medyumları kullanarak kurguladığı ilk kişisel sergisi “AĞIRLIK” ile 15 Eylül, Cumartesi günü Art On the Gallery’de açılıyor. Sergide sanatçının belirli bir hikaye çerçevesinde kurgulayarak tuvale aktardığı, ayrıntılarla dikkat çeken tuval çalışmalarının yanısıra bireysel performanslarıyla yer aldığı video kayıtları da ön plana çıkıyor.

Kurgulanarak tuvale aktarılan hikayelerin ana temalarını günlük nesneler oluştururken, eserlerin bütünlüğünde gözlemlenen diriliş ve yıkılış hikayeleri, mekanikleşme, mekanikleşmenin getirdiği rutin, rutinin içinden ayrışan devinim kusursuz figürlerle somutlaştırılıyor.

Hüseyin Aksoylu genelde büyük ölçekli tuvaller üzerine aktardığı kurgulamalarını kendi cümleleriyle şöyle açıklıyor:

“Önümüze sunulan entelektüel birikim, bilgi ve deneyimler bir manzarayı yada bir anı yorumlayışımızda sınıflandırılmış hatta sınırlandırılmış tepkiler ve çözümler üretmemize neden oluyor. İşlerimde, objelere yeni anlamlar yükleyerek kimi zaman birbirleriyle kimi zaman da kendi aramda bir ilişki kurarak kullanıyorum. Özellikle tercih ettiğim tek renk kullanımı nesneleri hizmet ettikleri kavramların dışına taşımakta, daha özgür ve müdahele edilebilir şekilde ortak bir dil geliştirmeme hizmet ediyor. Bu sistem içerisinde hayalkırıklığı ve hata yapma kaygısı taşımadan kendi farkedişlerimi, vazgeçişlerimi konu alıyorum.”

İsmini özellikle tuval çalışmalarında ön plana çıkan yoğun figür kullanımından alan “AĞIRLIK”, 15 Eylül -15 Ekim tarihleri arasında Art On the Gallery’de görülebilir.