Mini Market of Happiness and Drugstore | Ilgın Seymen, Nejat Satı

02.11.2011 / 02.12.2011 | Basın Bülteni

Art On İstanbul, 2 Kasım’dan itibaren 2 sanatçının tek mekanda bir araya gelecekleri 2 farklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Eserlerinin hem görsel hem de düşünsel paralelliğine rağmen Ilgın Seymen ve Nejat Satı sergi mekanında kendilerine ait kişisel alanlar yaratarak, sanatseverlere tek bir galeri içinde 2 kişisel sergi gezmenin zevkini tattıracaklar.

Her iki sanatçının da galeri mekanını salt sergi platformu halinden çıkarıp, izleyicinin de içine çekildiği bir oyun alanına dönüştürerek hayata geçirdikleri sergilerde, günlük hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline gelmiş metalar, alışılmışın dışında bir kurguyla karşımıza çıkıyor.

Yapıt üretiminde, bireyi gözetmeyen ancak bireysel olduğu iddia edilen yaşam tarzlarını eleştirerek, tüketim toplumunu, kitle kültürüne ait görsel öğelerle yorumlayan Ilgın Seymen, “Mini Market of Happiness” ile rahatsızlık verebilecek olan eleştirisine, hem görsel hem de tatminsel açıdan “mutluluk ve haz verici” olarak kabul görmüş araçları ortak ediyor. İlk bakışta mutluluğu çağrıştıran yapıtlar, aslında hepimize yöneltilen ağır bir eleştiri niteliğindeler.

Nejat Satı ise tema olarak kendi deneyimlerinden yola çıktığı işlerinde boya ve renk kullanımını farklılaştırmaya yönelerek klasikten uzaklaşan yaklaşımıyla sergi mekanını, izleyicinin kendi hayatına eklemlendireceği ancak alışılagelmişin çok dışında bir deneyim yaşamasına da olanak sağlayacak bir platforma dönüştürüyor. “DRUGSTORE”, yapıtlar kadar izleyiciyi de serginin parçası haline getiren yerleştirmesiyle, sanatçının yapıtların tamamlanma sürecinde salt kendi birikim ve emeğinin değil, izleyicinin de yadsınamaz bir bileşen olduğunu kanıtlar nitelikte.

Ilgın Seymen “Mini Market of Happiness” ve Nejat Satı “DRUGSTORE” sergileri 2 Kasım-20 Aralık tarihleri arasında Art On Istanbul’de ziyaret edilebilir.

Art On the Gallery hafta içleri Salı’dan Cuma’ya, hafta sonları ise Cumartesi günü 11:00-19:00 saatleri arasında ziyarete açık.