Beklerken | Kemal Seyhan

26.03.2016 / 30.04.2016 |

Çalışmalarını Viyana ve İstanbul’da sürdüren Kemal Seyhan’ın son dönem işlerinden oluşan “Beklerken” (Vivid Dark of a Space) adlı sergi, Art On İstanbul’un Şişhane’deki yeni alanında izleyicilere farklı görsel deneyimlerin kapılarını aralayacak. Necmi Sönmez’in küratörlüğünde gerçekleşen sergi, saf soyut resmin geleneği içinde kalmaya özen gösteren sanatçının farklı doku, form ve monokrom renklerle geliştirdiği çok katmanlı yapıtlarını bir araya getiriyor.
Kemal Seyhan, görsel deneylerini, dışavurumcu, anlatımcı ve tanımlayıcı öğelere başvurmaksızın kurgulamasıyla tanınmaktadır. Sergideki yeni çalışmalarında, tuval resminin önemli bir elemanı olan dokusal değerleri farklı boya yoğunluklarının yardımıyla yorumluyor. İlk bakışta soyut karakteriyle öne çıkan resimler, nokta yığıntılarının detayları keşfedilikçe, eserlerde bir çeşit üçüncü boyut açığa çıkarırlar. Bu referans, bizzat sanatçının ifadesiyle, resimlerin üretildiği ülkenin ve atölyenin geceyarısı atmosferidir: dışarıdan mekana düşen ışıkların ve şehir uğultusunun kırdığı kontrollü bir karanlık…
Serginin görsel çıkış noktası, siyah, gri, kahverengi başta olmak üzere karanlık renklerin, farklı dokusal öğelerle birleşerek oluşturdukları kavramsal mekânlar. Bu kavramsal mekânlar, sergilenen çalışmalardaki toprak ve yeryüzü oluşumlarına yakınlaşan, dış dünyaya ait dokusal manzaralarda ve de bu görselliğin altındaki içsel oluşumlara gönderme yapan dramatik kurgularda kendini hissettirir.
Sanatçı Hakkında
Orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Seyhan, 1978-1981 arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde aldığı Sosyoloji eğitimini yarıda bırakarak, 1982 yılında Viyana’ya yerleşti. Burada önce Viyana Üniversitesi’nde Felsefe ve Sanat Tarihi Bölümü’ne başladıysa da; 1986’da Universität für angewandte Kunst’a geçti ve sanat eğitiminin bu önemli kurumunda 1996’ya dek süren kapsamlı bir öğrenim gördü. 1990 yılını Seyhan’ın çalışmalarında bir dönüm noktası olarak kabul etmek yanlış olmayacaktır. Çünkü bu tarihten sonra araştırmalarını sadece soyut tarzda sürdüren sanatçı, farklı teknikler kullanmasına karşın hiçbir zaman rotasını değiştirmeyerek, tüm sanatsal çabasını renk, strüktür, kurgu elemanlarıyla şekillenen saf soyut algı dünyasının gövdesine yerleştirdi.
Seyhan’ın son sergisi “Beklerken” (Vivid Dark of a Space), İstanbul’daki ilk atölyesini açtığı 2004’ten günümüze dek geliştirmiş olduğu etkileyici anlatım tarzının olgunluk dönemine ulaştığını ortaya koyan güçlü kompozisyonlardan oluşuyor.